Zoya Cheryl

Jag försöker blanda upp höstkollektionerna lite och det var ju ett tag sedan jag visade något ur Wicked. Det här är så klart från arkivet, men det har så klart blivit liggande. Jag minns att jag provade det och sen tröttnade rätt snabbt och valde något annat och det lacket hamnade före i publiceringskön. Zoya Cheryl kommer alltså från denna höstens skimmerkollektion från Zoya, Wicked. Det är en brun nyans med massor av skimmer. Den ser mer komplex ut i flaskan där den får lite vinröd ton i vissa ljus, men i solen är den brun.






Det är superskimrigt och fint i sin hasselnötston, eller kanske hästkastanjton? Ett riktigt höstlack alla fall. Varmt och liksom mysigt. Sen är ju inte jag så mycket för bruna lack så jag tröttnar nästan på en gång.
Det var samma sak med förraförra årets Kalista och även lack som Anastasia även om den senare har en större komplexitet på naglarna än Kalista eller Cheryl. Vad roligt det var att titta på Anastasia. Jäklar vad mina naglar ändrats sen dess. Tack nagelstärkare! Tack! Vad hade jag gjort utan OPI Natural Nail Stengthener och Seche Rebuild? Och ändå har jag inte långa naglar nu heller, men längre alla fall. :D

Två lager lack på bilderna och ett lager överlack, Seche Vite. Normala egenskaper vad gäller lackning och torktid. Inget konstigt med det alltså. Ett helt okej lack enligt mig men inte så där så man får andnöd och hjärtklappning. Vad tycker ni om bruna lack? Lockar de?



Jag tycker att det är stiligt med brunt på andra, men känner mig inte jättelockad själv. Cheryl ser fint ut! Höstigt och trevligt skimmer!