Under din hud


Under din hud, eller Ink Exchange som den heter på engelska, av Melissa Marr är fortsättningen på den bok vi redan haft i boktemat, Wicked lovely eller Mer än ögat ser. Då var vi sommarflickor och vinterflickor. Böckerna hänger ihop lite löst så tillvida att flera av karaktärerna i första boken finns med som birollsfigurer i denna, men den här är svartare och handlar i hög grad om beroende. Beroende av kärlek, närhet, trygghet, vänskap och beroende av lojalitet och om hur det är att drabbas av svek och om smärta. Leslie, bokens huvudperson, har förlorat all trygghet och blivit sviken så många gånger. En tatuering ska markera hennes nystart i livet. Hennes självständighet. Hennes frihet från beroendet av sin familj. Tatueringen skänker henne dock inte alls frihet. Den gör henne bunden till en av mina favoritkaraktärer i Melissa Marrs böcker. Irial. Mörkerhovets kung.

Tatueringen Leslie skaffar sig är nämligen knuten till honom, Irial. Det är ett par svarta, fjäderklädda vingar och så ett par ögon som kikar fram under dem. Irials ögon, Irials vingar. Bläcket som tatueringen görs med är inte vanligt bläck. Det är skuggor och tårar från mörkerhovet och Irials blod. Ett levande, svart band knyts mellan Leslie och Irial och hennes liv förändras. Till det bättre? Nja, kanske inte.



Den makeup jag valt att göra här är en tolkning av Irial mer än Leslie. Jag ville ha fjädrar i svart alltså. Sagt och gjort, jag tog fram mina fjäderfransar från Elise. Om man har dem är en väldigt mörk sotning meningslös. Alltså gjorde jag en sotning i grått och lila. Det jag använt är Venus och Sparkle från Makeupcosmetics och så Faerie Glamour, så klart, från Fyrinnae. Grå kajal från Make up Store till det. Ja, det är allt. Dignity som grund så klart.

Venus ligger som en bred ram runt ögat. Hela ögonlocket och under ögat alltså. Faerie Glamour har blandats med Venus på ögonlocket och så har båda blendats ut över brynbenet. Sparkle har lagts som en svepande våg från inre delen av näsan ut över övre delen av brynbenet. Grå penna som inliner och så lösögonfransarna. de fäste inte perfekt men jag struntade i det, jag ska ju inte gå runt i den här sminkningen, bara ha den i badrummet, liksom. Hyn sminkades lätt med ett svep av Facefinity på en puderborste. Ögonbrynen fylldes i med H&M brynskugga. Ja, sen hämtade jag min fjäderboa för att få Irials vingar. Det var allt.

En bild på Irial också! ;D
På din beskrivning låter det som en superenkel sminkning men den ser väljobbad och lyxig ut. Så härligt med glamour på en måndag! :)