Layering-experiment 1

Jag hade lackat naglarna med OPI I've 'red' the Script men ändrade mig plötsligt. Ville ha naglarna rödare! Ni kommer få se bilderna på bara I've 'red' the Script någon annan gång, de ligger färdiga i blogg-utkasten och bara väntar, men idag får ni se mina första maj-naglar! Fast, det är klart, ett gammalt inlägg finns ju med I've 'red' the Script.
Ovanpå I've 'red' the Script ligger nämligen ett lager av Vodka&Caviar. Hur den ser ut för sig själv kan ni se här. Det är ett fantastiskt läckert, klarrött lack som verkligen förtjänar att uppmärksammas!
Här är det alltså ett lager I've 'red' the Script och ovanpå det ett lager Vodka&Caviar. Båda från OPI.




Jag är väldigt nöjd med kombinationen. Det blev en djupare röd färg än den klarröda V&C men inte så kall som den magentatonade IRTS. Lite av skimret i IRTS slår igenom V&C och ger djup och lyster. Kanske är det är den ultimata röda? Jag gillar den skarpt! Det är en lackröd färg, alltså sådant lack man använde förr när man lackade paket och brev. Dessutom har den ett härligt sidenskimmer! Den för tankarna till kinesiska bröllopsdräkter.




Vilka filmstjärnenaglar!!Jättefint!