Nfu Oh # 61, den senaste versionen...

Eftersom jag igår visade ett magiskt bra hololack så tänker jag nu visa en stor besvikelse. Det kan kanske tjäna som varning också till dem som funderar på att köpa Nfu Oh #61 nu. Jag har ju sedan tidigare flera av Nfu Oh-holosarna men jag hade inte 61:an. Alltså beställde jag den när NailMail hade Nfu Oh som månadens lack. Jag visste då jag beställde att formulan ändrats och att den ansågs se ut som en "dud" i flaskan men att den på nageln i rätt ljus fortfarande var holografisk. Jag beslöt alltså att chansa och köpa. Tyvärr fick jag den tredje versionen på lacket, den totalt misslyckade.



Som ni ser är det en gråaktig silverfoil som närmast är besläktad med t.ex Zoya Trixie men mindre glittrig och silvrig. En sämre version alltså. Den är mer grå och matt. Formulan är klumpig. När man skakat lacket är det ändå ojämnt, som om pigmentet inte löst sig i basen, och det flyter alltså inte ut på nageln. Om man jämför kan man säga att det är mer som sylt med fruktbitar i än som slät kräm. Klumparna gör att lackets yta inte blir helt jämn även om man jobbar rätt hårt på att få det slätt. Det kräver tre lager för att man ska få det att jämna ut sig. Det är alltså inte täckningen som är problemet utan att de är kullrigt. Min kollega på jobbet tyckte till och med att det, efter tre noga målade lager och överlack, såg ut som bucklor i det. Överlacket var helt nödvändigt för att få glans på det åtminstone. Jag bar det i ett dygn, det var sol ute som inte lyckades locka fram så mycket holo även om man kunde ana det som försiktiga stråk av regnbågeskimmer, ni ser det på bilderna. För att få mer holo måste man ha bixtbelysning också. Det ser ni nedan. Inte ens då får vi en klassisk Nfu Oh-holo men det blir åtminstone regnbågar. Jag är oerhört besviken på Nfu Oh som så totalt tappat greppet med sin 61:a. Vill du ha ett silverhololack? Köp då Greta från MUS. Det här är en total katastrof både i formula och finish.

Gud vad trist, förstår absolut att du blev besviken.. Det hade jag också blivit! Förstår inte varför dom ändrar formulan när den är så bra i förvägen heller!