Zoya Pandora

I torsdags vaknade jag med nakna naglar. Jag hade pysslat med nagellackssmycken på natten och fått ta bort mitt nagellack för det såg för gräsligt ut efter allt aceton som behövts för att rädda mina mindre lyckade cabochoner. Hur som helst, jag fick veta att mina föräldrar skulle hälsa på min "tant" som varit som en mormor för mig under min uppväxt och de frågade om jag ville hänga med. Så klart jag ville, och Siri skulle med också. Dessvärre var det NU som gällde och nagellacket fick alltså gå på mindre än tio minuter om det skulle vara något. Jag kastade på baslack, ett lager Zoya Pandora och så Seche Vite. Väntade mindre än fem minuter, kopplade katten och åkte iväg. På bilderna ser man att det inte är perfekt men det funkade alla fall som skydd och planen var att lacka över det när jag kom hem.






För att kompensera en "tråkig" färg får ni blommor...
Alla fall, Zoyas löfte om en-lagers-lack stämmer. Precis som Minka blir det här jädrans bra underkläder och skulle jag vilja ha nagellack i samma nyans som min hud är det här bra nära... Nu brukar jag inte vilja det men jag tycker inte Pandora är så hemsk ändå. Väldigt nude men det ska hon ju vara. Att det är pärlemo i det gör att det, precis som Minka, glider på utan att bli strimmigt. Vill man alltså ha ett lack som fungerar som bas för t.ex den där jellyn man avstår ifrån på grund av VNL, ja, då är de här lacken perfekta. Jag kommer använda dem flitigt!

Eftersom Féline gillar Schersmin får hon en bonusbild på min älskade Kameliaschersminbuske som fortfarande blommar och doftar. Det är så härligt att sitta på en av de stora stenarna bakom busken och känna hur doften omsluter en.

Ska nog lägga vantarna på hela den här kollektionen, verkar vara trevliga lack. Jag var skeptisk först till att det inte var rena cremelack men det verkar ju inte synas så mycket.