NYX Alaskan Wild

Vill ni se ett inlägg som legat i arkivet sedan i maj? Alaskan Wild är NYX Girls mer mellangröna svar på Illamasqua Rampage eller hur man nu ska säga. Det är mycket ljusare grönt, som ni ser, men det är jelly. det är väl i och för sig allt de har gemensamt... Hm, ibland vet jag inte hur jag tänker.






Alaskan Wild är alltså mellangrön, några nyanser mörkare än mynta, och tre lager lämnar VNL i solen. Jag tycker ändå det var förhållandevis okej att måla med, många jellylack blir flammiga och det slapp jag här, även om hag också kan se imperfektionerna med appliceringen. Glossigt är det, här förevisat utan överlack. Jag gillar det. En bra färg och ett bra lack.

Jag älskar ju jellysar så det här var helt i min smak! Kanske inte den mest unika nyansen, men jo, den är nog värd att köpa. :-)