Catherine Arley #801

Efter att ha haft China Glaze Golden Opportunity en dag beslöt jag piffa upp den med holografiska Catherine Arley #801. En färg som balanserar mellan lejongul (som Golden Opportunity) och holografiskt bihåleinflammationssnor. Oerhört spännande! Det blir så klart ett bildspam!







På vissa bilder kan man skymta en klarare, mer rent gul kant, det är Golden Opportunity. Tyvärr hade jag inte riktigt perfekta förutsättningar för att få fram det holografiska i lacket och kan inte säga om det ens finns mer effekt än så här i det. Min himmel såg ut så här:

Man kan dock se att lacket är holografiskt även i svagt ljus, men som sagt, inga regnbågar. I min nya lägenhet äger jag inga lysrörsbelysningar så tyvärr kunde jag inte ens prova med att fota under en sådan armatur. Vi får helt enkelt vänta till nästa gång jag provar lacket i sol för att få veta hur mycket holo det har.

Ni märker att jag helt spårade ur och fotade hur mycket som helst. Det är rätt skojigt med ett lack som detta för det är så precis på gränsen mellan gröngult och gulgrönt. Tro alltså inte de swatcher som finns på nätet där färgen ser ut att vara guld. Antikguld i så fall, med kraftig grönton.






För att den gröna tonen skulle synas tog jag en bild mot min gula kontorsvägg. Den är ganska rent gul, färgen heter Gullviva, och mot den ser nagellacket grönt ut. Här blev det lite kallare färg än i verkligheten, ni ser på mina fingrar att de blev aningens mer blå än de är och väggen blev också mer citronig och lacket aningens mer grönt än i verkligheten, men inget är så långt ifrån verkligheten och själva poängen är tydlig. Det finns rätt mycket grönt i lacket. :)
