BB Couture for Men "Adam"

Efter att ha haft China Glaze på tapeten under en lång tid så har arkivet byggt upp en ansenlig mängd med inlägg om andra lack. Här är ett från för några veckor sedan. Adam är en ganska snygg kille från BB Coutures kollektion Infamous Lovers. Hans kvinnliga motpart är Eve som jag kommer visa vid något annat tillfälle.






Det är mulet och regn när jag står och fotar det här lacket på min balkong. Oktober dessutom. Inget bra ljus för att fånga skimret. Det syns bäst i flaskan på mina bilder. Det framträder mer än mina bilder visar även på naglarna i t.ex elektriskt ljus. Basfärgen är en sorts barkbrun nyans med svag grönton och så är det ett kopparrosa skimmer i det. På bilderna tycker jag Adam är rätt ful faktiskt, men jag upplever inte att han är så tokig när jag tittar på mina naglar.

Två lager av lacket och så Seche Vite på det. Helt okej formula och torktid men inget enastående.

Vilket annorlunda lack! Jag har lite svårt att bestämma mig för vad jag tycker, men jag tror att det lutar åt att jag gillar't!