Dagens ögon med kommande vinst

En kryptisk rubrik, eller hur? Nej, kanske inte. Snart är det verkligen dags för vår 3-årsdag och då kommer den populära tävligen vi hade med Makeupcosmetics tillbaka. Jag har fått äran att välja ut några pigment som ni kan vinna och självklart kommer ni själva också få välja några skuggor som ni vill ha. Dagens makeup är ett litet prov på vad man kan göra med vinsten, om man skulle ro hem den. Det är pigmenten Black Shimmer, Antique och Magic Copper som jag använt mig av här, och det är tre av mina absoluta favoriter. Vill ni tävla med oss? Ja, det hoppas vi så klart. Tävlingen kommer läggas ut på söndag så missa inte det!

Jag har min vanliga grund bestående av krämhighlightern Dignity från Face. Ovanpå den ligger först Antique på ögonlocket och så Magic Copper som highlighter. Redan där är det en snygg men neutral look med mycket fint skimmer. Jag gillar dock lite mer intensitet så Black Shimmer sveps tunt och med lätt hand på yttre delen av ögonlocket och upp över globlinjen.



Därefter är det en svartglittrig penna från Sephora runt hela ögat och Make Up Stores svarta kajal som inliner. Mascara och brynskugga.
Det här är smink som alltid känns bra att bära. Det går att variera i oändlighet beroende på vilken skugga som man låter dominera. Idag ville jag ha balans och ett ganska städat intryck. Hoppas ni gillade sminket och hoppas ni blir sugna på att själva äga dessa skuggor. Tävling alltså från och med söndag! :D



Jättetjusigt! Låter spännande med tävling! :D