Finger Paints Mulberry Madness

Imorgon är det andra advent så det är dags att plocka fram de röda nagellacken tycker jag. Finger Paints Mulberry Madness är såklart ett av de lack jag fick i mitt byte med My Lucid Bubble-Kris. Det här är värt ett litet bildspam måste jag säga, för det är galet vackert! Ett lack väl värdigt att ta upp kampen med Ruby Pumps och de andra röda lacken med rött glitter.






Kalltonat röd i många ljusförhållanden men glittret är rent rött så är ljuset lite varmt så blir det en mörk klarröd. Det är jelly, så klart, med massor, massor med röda glitterkorn som verkligen lyser upp lacket inifrån.




Tre lager på bilderna, och lite väl tjockt med överlack, men annars tenderar det faktiskt att bli matt när det torkar så överlack är ett måste. Jag önskar mina bilder kunde fånga den här glittrande skönheten, men det går så klart inte. Ni får tro mig på mitt ord, det här är julaftonsvärdigt!


Finfint!