Fake Black

Jag är så himla produktiv idag! Det bara sprutar ut inlägg här på bloggen! Nå, ni får scrolla om ni vill titta på naglar och katter och annat spännande. ;D
Så här tänker jag se ut ikväll. Ja, ni vet hur det är. Ibland vill man ha blått. Blått är så vackert och dessutom finns det så många tilltalande nyanser. Här är det IsaDoraduon Fake Black, en svart och en mörkblå skugga, som jag ganska ofta använder för de är riktigt bra.



Grunden för makeupen är Face Dignity. Ovanpå den har jag sedan lagt en form med den svarta skuggan ur duon över hela ögonlocket och lite ut i en spets. Den mörkblå har sedan lagts ovanpå den svarta och båda har blendats kraftigt.



Samma sak under ögat, först den svarta och sen den blå ovanpå. För att få mer blått skimmer och en lite klarare färg så tog jag en aning av en klarblå skugga från Deborah över brynbenet. Sedan använde jag min favorithighlighter, Shinkirou från Fyrinnae, ganska generöst under brynet och in mot näsan.

Därefter använde jag en svart kajalpenna för att förstärka ramen runt ögat. Jag fyllde dels i längs fransrötterna och så använde jag den som inliner. Därefter målade jag mina egna ögonfransar med mascara, Telescopic från L'oreal, och slutligen fäste jag mina silvergnistrande lösögonfransar. De har varit med förut på bloggen, bland annat här, och jag gillar dem faktiskt. De är lite annorlunda. Silvret är inte så iögonenfallande men förhöjer ändå en del.
Väldigt väldigt snyggt. Låter som du ska hitta på nått speciellt ikväll. Hoppas du får kul