Grattis Sminkan!
Idag fyller den allra bästa Sminkan 36, och som jag nämnde i förra veckan så har hon önskat sig ett inlägg om dagen av mig i 10 dagar. Vad gör man inte för att göra sin favorit-Sminka glad...? Självklart ska hon få sina 10 inlägg. Hon får till och med 11 för igår gjorde jag ju också en FOTD, det räknas dock inte som ett födelsedagsinlägg, är det födelsedags så ska man lägga lite krut på sminket tycker jag! Det kommer att bli lite mixade inlägg från mig under de här tio dagarna, mest smink, men även naglar och recensioner. Vi börjar dock med en sminkning, för det är trots allt roligast. När jag tänker på Sminkan så tänker jag på grönt, glitter och lösögonfransar, alltså bestämde jag mig för att förena dessa tre i hennes födelsedagssminkning.
Hyn
Foundation: Wet N Wild Mineral Foundation Fair
Concealer under ögonen: Maybelline Dream Mousse Concealer 04
Concealer i ansiktet: Everyday Minerals Intensive Medium
Puder: Elemental Beauty Matte
Rouge: MAC Mineralize Duo Love Rock
Ögon
Ögonbryn: H&M brynskugga
Ögonskuggsbas: Too Faced Shadow Insurance
Ögonskuggor: Golden Rose 108 och Elven Dagger
Highlighter: Collistar Crema
Eyeliner: Clinique Brush On Cream Eyeliner Black och Ardelllim + HOTs gröna glitter nr 8
Glitterprickarna: HOT Makeup mixing glitter nr 8 och nr 10 med tillhörande fästningsvätska
Kajal: Elizabeth Arden Smokey Black
Mascara: Estée lauder Double Wear Mascara Blac
Läppar
Läppstift: Wet n Wild Mega Last Long Wear Lip Color 361 A




På en grund av Shadow Insurance ligger den ljusgröna skuggan från Golden Rose på den inre halvan och Elven Dagger på den yttre, de suddades även samman lite i skarven. Upp till brynbenet samt i den inre ögonvrån ligger Collistar Crema, en ljus guldorange skugga, den var faktiskt min favorithighlighter ett tag, innan jag hittade Magic Copper vill jag minnas. Brynen fylldes i med brynskugga och ett mycket smalt streck med svart eyeliner drogs länge med övre fransraden. På med mascara och därefter fransar. När fransarna efter många om och men satt där skulle så kunde glitterleken börja. Här har jag använt två metoder för att fästa glittret. Jag är ett klart fall av glitternovis, så det blev på inga sätt perfekt, men rätt fint ändå, och det är bra att öva. Längs med fransraden fäste jag det mörkare gröna glittret ovanpå Ardells franslim. Det blev rätt snyggt, men var otroligt bökigt att jobba med. Eftersom limmet mattar ner så ville jag inte blanda dem utan målade först en linje med lim och trycket därefter fast det lösa glittret. Nerfall here I come beskriver bäst resultatet. Nej vars, det blev fint, men jag hade glitter i hela ansiktet efteråt. Till metodens försvar kan jag dock säga att när glittret väl var på plats, ja då satt det. Det var dessutom rätt lätt att få bort. Lätt för att vara glitter alltså.

Den andra metoden var HOTs egen glittervätska. Där doppade jag först en eyelinerpensel i vätskan och därefter ner med den fuktiga penseln i glittret. Det är så jag har gjort prickarna. Den metoden var betydligt bättre kan jag säga, genererade nästan noll nedfall, mycket bra. När jag köpte mina HOT-glitter var jag övertygad om att den glitterfästningsvätskan var oduglig. Till min stora glädje kan jag säga att jag hade fel, den är faktiskt riktigt bra, och rätt så lätthanterlig. Sminket avslutades med rouge och med läppstift, eller ja en sån där tvåstegshistoria för läpparna. Det var alltså min födelsedagshyllning till Sminkan. Hoppas att din dag blir underbar! Och ni alla läsare, glöm inte att gratta henne idag!
Jättegrattis till Sminkan! Hoppas att du får en underbar dag med massor av härlig uppvaktning.
Emma P: Du ser strålande ut som vanligt. Superläcker makeup.