Mer tulpaninspiration...

Jag kan inte låta bli att inspireras av trädgården så här års. Det här är mina snart utblommade favorittulpaner och de fick vara inspirationen för den här looken. Vill man se mer tulpaninspiration så finns det ett par inlägg ner medan pärlhyacinterna stått för inspirationen ytterligare en bit ner.

Basen var Dignity från Face. Därefter lade jag sockerbitsvita Wedding från MAD Minerals på hela ögonlocket upp till brynet. Precis under brynet lade jag lite av gyllene 7300, också från MAD Minerals. Därefter Centaur i guld från TMM i globlinjen och på yttre tredjedelen av ögonlocket. Längs övre fransarna en linje med Peacock, en gel-eyeliner jag köpt från MAD. Innanför fransarna och under ögat Teal från Tigi. Mascara från MAx Factor, Masterpiece Max.


Å så underbart!
Jag håller med dej- visst är det sååå inspirerande med alla blommor såhär års. En explosion av färger. Det har gått så fort!
Blåbärsriset blommar, vit-och blåsippor, gullvivor ja allt på en gång:)
I morgon är det valborg- då får det bli eldtema för mej:)
Trevlig kväll!