Zoya Mitzi

Zoya har ju varit superflitiga nu i vår och släppt dels en vårkollektion och dels en LE-kollektion med tre matta lack. Det här är Mitzi ur den kollektionen och erkänn att hon är en kul liten sak! Jag köpte alla mina vår-zoyas från en av mina gamla favoritsäljare på eBay, Cindy på Le Polish Boutique. Hon är snabb med att ta in nya lack från Zoya och hon har rimliga priser, snabb frakt samt är pålitlig och bra. Hon är även min leverantör av lack från Essie, Klean Color med mera. Men nu till dagens lack.



En lite radioaktiv ärtsoppegrön som alltså torkar matt. Ett lager täcker, det torkar på en sekund och är enkelt och smidigt att manövrera med penseln. Utmärkta egenskaper alltså. En riktigt trevlig lackupplevelse! Dessutom gillar jag namnet som får mig att tänka på grannens katt som även är halvsyster till mina föräldrars katt och min, tyvärr avlidna kissemiss Hilda. Grannens katt heter alltså Mitzi om ni inte hängde med i mitt långa och svamliga utläggning.

Matt ser Mitzi ut så här.

Med överlack blir hon så här.



utan överlack, med överlack och så med överlack igen.
Jag gillar henne både matt och blank men jag kan tänka mig att hennes väldigt egna nyans av grön inte nödvändigtvis tilltalar alla. För er som suckat och tänkt att det vore roligt att få se något vackert och inte bara nya versioner av snorigt och varigt så kommer här något så poetiskt och vackert som en viol. Varsågoda.

Hej Mitzi, vad fin du - vi borde stifta bekantskap du och jag;)))!