L.A.Girls Copper Alloy

Ni vet ju att jag älskar L.A.Girls och deras nagellack. Metal-serien har många oerhört vackra lack och ett av dem är det här, Copper Alloy. Min mamma älskar den här färgen hon med och bar det i somras så jag rapportera att hållbarheten är sådär, ca 3 dagar utan att chippa till skilland från t.ex Zoya Ivanka som håller tio dagar utan att få minsta skavank. Men Ivanka är ju inte ett dugg lik Copper Alloy så jämförelsen är lite knepig. Vad jag skulle säga är att Ivanka höll bäst och Copper Alloy befinner sig i mittenskiktets lägre del. Det är så snyggt att jag tycker man kan investera i det alla fall även om jag tror att de flesta vill ha ut längre tid av manikyrerna. Mamma vill det alla fall, men hon skulle nog utan tvekan bära det här igen alla fall.






Vilken glöd! Ser ni hur vackert skimmer det har? Och det är mulet ute när jag tar bilderna. Förstår ni vad som skulle hända om det var sol ute? Det skulle se ut som eld!




Två lager är täckande, det torkar snabbt och det är enkelt att applicera. Bra formula alltså utan att bilda pölar eller sega ihop eller något annat trist. Jag är lite kär! Copper Alloy är mitt finaste kopparlack!

Oh my! Jädrar vad läckert!
Kör du fortfarande med opi NNS?