Essie Sew Psyched

Essie Sew Psyched var det lack från deras höstkollektion som jag föll för direkt. Vilken rolig färg! Lite grå, lite grön och ni vet ju alla att det är två färger jag gillar!






Superlätt att lacka med, torkar snabbt och täcker väl med två lager. Man kan inte begära mer. En nackdel är dock at det snabbt blir matt och repigt, trots överlack. Här ser ni det på eftermiddagen nästan ett dygn efter att jag målade på det och redan är det lite slitet. Det är helt klart ett stort minus. Även om jag oftast lackar om naglarna varje dag så vill jag kunna ha lacket lite längre. Här är det inte det att det chippar eller flagnar men även repigt och matt är ju irriterande om man tänker sig en längre tid med lacket.

Jag tänkte visa ett par bilder med min kakigröna klänning som jämförelsematerial. Ni ser att det finns en grönton men att det grå väger lite tyngre? Alla fall i mina ögon. Det är hur som helst en härlig färg som jag är glad att ha i min samling!


Åh. Så fint. Vill ha. Nedrans köpstopp!