Röd och grön med Lime Crime och Brite Bird
Här kommer dagens röda temasminkning, som även innehåller ganska mycket grönt. Jag fick förslag av en kompis att göra en röd och ljusgrön sminkning för ganska länge sen. Just då nappade jag inte riktigt på idén, men nu när det var dags för vår röda temavecka tyckte jag att det kunde vara kul att testa. Min invändning var från början att rött och grönt känns så juligt, men det tycker jag inte alls att denna blev. Jag är hyfsat nöjd med sminkningen faktiskt. Jag har applicerat skuggorna lite annorlunda också som ni ser och jag tycker att det blev rätt bra. Sen var gårdagens så klart tjusigare, men man kan ju inte vara superdramatisk med lösögonfransar jämt. Den här sminkningen bar jag dessutom i söndags, dagen efter cut creasen, så då kändes det helt rätt att ta det lite lugnare med sminket.


Hyn
Foundation: Bare Escentuals Fairly Light
Concealer: Cover All mix Set
Puder: Lucy Minerals Finishing Dust Oil control
Rouge: Luch Minerals Sweetcheeks
Ögon
Ögonbryn: Wet n Wild Brow Essentials, den mörka skuggan
Ögonskuggsbas: GOSH Waterproof Eye Shadow Stick Love That Beige
Ögonskuggor: Brite Bird Citrus Soda och Lime Crime Siren
Highlighter: Brite Bird Cream Cat
Eyeliner: Make Up Store Cake Eyeliner Black
Mascara: MAC Studio Fix Lash
Läppar
Läppglans: Face Krokus

På ögonlocket och upp till brynbenet applicerade jag en krämskugga från GOSH, som jag sen jämnade till med fingret. I inre ögonvrån applicerade jag fantastiskt fina Citrus Soda från Brite Bird och på mitten av ögonlocket applicerade jag vackert skimrande röda Siren från Lime Crime, själv har jag dock fått ett sample av snälla Stephy. Därefter plockade jag upp Citrus Soda-penseln igen och applicerade Citrus Soda i den yttre ögonvrån, så att den låg på båda sidorna om Siren. Därefter applicerade jag eyeliner, kajal, mascara, rouge och läppglans och så var sminkningen färdig.



Vackert och annorlunda!
Två bra ord de där:)
väldigt fint!
Snyggt! Det blev faktiskt inte alls juligt! Jag gillar att hur du applicerat färgerna, kul och annorlunda mot hur tex jag allt lägger en på inre halva och en på yttre.
Denna älskade jag! Det var kul att du påminde mig om att det va jag som sagt åt dig att kombinera rött och grönt, kände mig stolt över att ha kommit på ett så bra förslag:D
Gillar appliceringen. Fina skuggor tillsammans om än lite ovanliga.
Riktigt snyggt! Överraskande färgkombination men den funkar ju bra! Jag tycker du är söt och lite flickaktig här, busig liksom. Både tuff och ljuv samtidigt.
Jättefint och jag gillar placeringen av skuggorna! Jag tycker inte att kombinationen blev julig alls, snarare somrig. Det får mig att tänka på vallmons kronblad och stjälk!
Sanna: Det är det absolut! Tack så mkt, vad roligt att du tycker det:)
Kerstin: Tack! Nej du har rätt, det blev det inte. Jag applicerar också ofta som du gör, men det var kul att testa något annat och jag tycker det blev fint:)
ewe: Tack:) haha, ja men det var ju bra att du blev nöjd när det var din idé:D
Sminkjante: tack! ja, både appliceringen och skuggorna kändes lite ovanliga, men jag tycker det blev lyckat och det är ju kul att testa något nytt ibland...
Sminkan: Tack Sweetie. Ja den funkade ju faktiskt riktigt bra, jag är belåten. Kul att testa en lite annan applicering också. Haha, ja kanske det:)
Isabell: Tack! ja det gör faktiskt jag med, det blev bättre än vad jag trodde att det skulle bli...
Färgerna funkade jätte fint ihop ! Man kan blanda hur man vill egentligen så jag tycker att det man ska lyckas med är HUR man applicera det :) och du lyckades alldelles utmärkt här :) <3
Vanessa: ja det har du rätt i. Tack, vad kul att höra:)
Vilken skön kombo, ser väldigt syrligt och vårigt ut! :) Jag gillar att du dragit ut eyelinern så pass mycket och att den liksom är i skuggan.
marybeth: Tack! Jag tycker med att det var en fin kombination:) Åh, tycker du. Jag tycker den är kort, men allt är väl relativt:D


