OPI Here Today, Aragon Tomorrow

Dags att äntligen visa det mörkgröna lacket från OPI's spanska kollektion. Here Today, Aragon Tomorrow. Jag har varit lite osugen eftersom jag hört att det ska vara så svart i tonen att det gröna knappt kommer fram, men faktiskt upplever jag det inte så. Det är faktiskt rätt fint!



Bilderna är tagna i olika ljus så ni ska se tydligt hur det ser ut, dels inomhus, dels i sol på balkongen, dels i skugga men vid fönstret. Jag tycker det ser grönt ut hela tiden men det är förvisso en mörk grön.

Jag har två lager lack på dessa bilder. Det var ganska jämnt efter första lagret men även ganska skirt, bisarrt nog. Färgen var dock ännu tydligare grön då. Med två lager blir det en ganska djup, granaktig grönfärg. Det finns en del svärta i den, så klart, men som sagt, den är inte svart utan man ser att den är grön. Det gör man till och med nu fast jag sitter i bara ljuset från datorns skärm. Färgen beror en hel del på vinkeln dock, och för full täckning behövs tre lager, som ni ser, med risk för att det blir ännu mörkare och då kan jag se att det kommer upplevas som svart.



Som ni ser är det lite genomskinligt fortfarande efter två lager lack, alla fall om man håller upp fingrarna mot solen.



Penseln är samma grova mopp som alla nyare OPI-lack begåvats med. ett plus för att det räcker med ett penseldrag till och med på tummarna, men minus för att det är svårt att bara måla nageln och inte all omkringliggande hud också. Formulan är dock rätt bra på lacket så det droppar inte och pölar inte heller. På det stora taget är det ett godkänt OPI-lack och det är en ganska trevlig färg. Bättre än jag trodde.

Sen kan jag inte låta bli att visa en bild på Sabina också. Hon är ju så söt!

Livsnjutare