Essie Mesmerize


Essies flaggblå nagellack Mesmerize pryder just nu mina naglar. Vilken höjdare!

Färgen är lysande blå. Det är lättlackat och det täcker med ett, lite tjockare, lager. Jag är verkligen nöjd! Det här kommer höra till mina favoriter! Tidigare lack jag provat från Essie har inte imponerat, men det här hade alla fördelar och inga nackdelar. Perfekt!

Det kladd jag har på lillfingret är ett försök att vara kreativ med mina nailart lack. Bortse gärna från det. Jag är ingen Nail Design-Therese eller Alexlyndra...

Ser ni hur härligt blått det är! Jag tänker på smurfarna när jag ser det. Inte för att jag någonsin varit speciellt intresserad av smurfarna, men detta måste ju vara på kornet den blå de var i?
Om ni gillar blå krämlack är detta ett av de bästa, kanske det allra bästa, jag någonsin provat. Som sagt, ett lager ger full täckning, det kladdar inte, det pölar sig inte, droppar inte eller rinner. Det flyter ut som en dröm! Penseln är pytteliten och smal, något jag gillar för det ger kontroll. Breda penslar är besvärliga då de ibland är bredare än själva naglen. Här får jag i alla fall dra två drag med penseln på de flesta naglarna vilket ger bättre anpassning till nagelns form.
Ett lager alltså! Perfekt!
Kerstin
(2009-03-12 @ 16:40:59)

Ursnyggt lack!

ba(D)is
(2009-03-12 @ 16:45:11)

Nej jag vill ha!!!!!!!


Sminkan
(2009-03-12 @ 16:50:59)

Kerstin! Det är det!!

BADis! Så klart!

Emma P
(2009-03-12 @ 17:27:33)

Men hurra vad kul att Essie överraskar oss! Kommer nog inte köpa det iofs, är ju mer en skimmertjej, men det var fint iaf. Och smurfigt:)

Alexlyndra
(2009-03-12 @ 18:11:21)

Vilken härlig blå! Jag tycker din design blev jätte snygg!

Sanna
(2009-03-12 @ 19:48:14)

wooza!!! jälklar vad snyggt det är!

Therése
(2009-03-12 @ 19:55:44)

Men sötnos! Du är ju för söt! Jag tyckte iallafall att din design var fin och livade upp naglarna. Lacket i sig var ju helt fantastiskt snyggt. Perfekt blå. Hmmm.. sugen? jag? neee?! Bara väldigt...väldigt.... mycket... :P

Sminkan
(2009-03-12 @ 19:55:50)

Emma! Det hä rockar arslet av alla andra blå krämlack jag någonsin provat! Jag är lycklig!:D

Alex! Ja, det blå är underbart!

Sanna! Visst är det! Det är sååååå snyggt!

Mimmi
(2009-03-12 @ 20:21:11)

Snyggt! (Fast aningen mörkare än smurfblått tror jag.) Väldigt mycket glans dock, men det är kanske överlacket?

Sandra
(2009-03-12 @ 21:09:32)

riktigt fint lack, och jag gillar verkligen att du alltid tar flera bilder på lacken! :)
Men skulle du kunna jämföra Mesmerize med China Glaze's Secret Periwinkle? Jag vill veta hur lika de är

Sminkan
(2009-03-13 @ 07:30:36)

Therese! Ja, du bode ha detta!

Mimmi! Nej, jag använde Poshé som är ganska snabbmattat. Om du förstår hur jag menar.

Sandra! De är väldigt, väldigt olika. Inte ens i samma division. Secret P har lavendeltoner, alltså lite lila i sig, oc är en pastell. Detta är en knallblå färg. Som Apolivas handkrämstub. Inte ens nära alltså.

Natteli
(2009-03-13 @ 11:14:58)

Jag tyckte ditt lilla "kladd" på lillfingret vart super bra och det bröt av det blåa på ett väldigt snyggt sätt! :D

Maria
(2009-03-13 @ 12:15:46)

Vad roligt att du äntligen hittade ett Essie som imponerade på dig! :D Det är verkligen BLÅTT! :D

Sminkan
(2009-03-13 @ 15:14:00)

Natteli! Tack! Kul att du gillade det lilla kladdet!

Maria! Visst är det kul! De tre jag provat innan var verkligen inte roliga, men detta! Kalas!

Sandra
(2009-03-14 @ 16:13:08)

Jaha, okej, jag trodde inte att de var såpass olika.. Men då vet jag det iaf! :)
(skrev fel bloggadress i förra kommentaren)

Sminkan
(2009-03-14 @ 16:16:30)

Sandra! Nej, de är väldigt olika. Inte lönt att swatcha på naglarna alla fall. Vill du väldigt gärna kan jag fota flaskorna, men inte idag. Det är redan för mörkt.

Sandra
(2009-03-15 @ 00:59:04)

Nej tack, det är nog inte nödvändigt


Vad roligt att du vill kommentera, vi älskar kommentarer! För enkelhetens skull så besvarar vi alla kommentarer här på vår egen blogg, då vi tycker det blir enklare att följa diskussioner på så sätt. Hälsningar Sminkan och Emma

Kommentera inlägget här:
« Namn
« E-post (visas ej)
« Hemsida/Blogg
« Kommentar
Kom ihåg mig?