Emma testar Elemental Beauty Soft Focus Foundation
För ungefär två månader sedan beställde jag mineralsmink ifrån ett brittiskt mineralsminksmärke, Elemental Beauty. Leveransen kom efter ganska precis en vecka, och då jag alltså har testat produkterna mer eller mindre dagligen i cirka två månader så tycker jag att jag har tillräckligt mycket kött på benen för en recension. Först tycker jag att vi börjar med foundationen, det är ändå det som är svårast, och antagligen också viktigast.
Elemental Beautys foundation finns i två olika formula, Soft Focus och Healing Foundation. Den mest täckande av de två är Soft Focus och därför köpte jag den, då jag vill ha en foundation som ger rejäl täckning. Täckningen kan jag absolut inte klaga på. Elemental Beauty täcker ungefär som Everyday Minerals Intensive foundation. Och det vette sjutton om den inte täcker ännu lite bättre. Riktigt bra alltså. Ja ni får förlåta mig att jag ständigt tjatar om EM i mina mineralrecensioner, men EM har länge varit mitt favoritmärke på mineralsmink, och alltså är det dem jag jämför med. Elemental Beautys foundation täcker alltså lika bra som EM. Hur är då finishen? Kanon om ni frågar mig! Här snackar vi matt mineralfoundation, till min stora förtjusning! Jag skulle vilja påstå att Elemental Beautys Foundation täcker som EMs Intenive formula, men att finishen snarare är som Mattes. En riktigt bra kombination om ni frågar mig. Den håller sig dessutom matt betydligt längre än vad EM gör, något som jag verkligen uppskattar då jag kan bli ganska blank framåt dagen. Vidare är pudret väldigt finmalt och irriterar inte min hud ett endaste litet dugg. Elemental Beautys produkter innehåller heller inte Vismuth Chlorid, vilket ju kan vara bra att veta om man hör till dem som är känsliga för ämnet.
Nu har jag ju talat många vackra ord om denna foundation. Finns det inga nackdelar då? Hmm, jo några, men de väger inte så tungt för mig. Först och främst så vill jag bara säga att burken är bedårande. Det uppväger nästan, men bara nästan att det är en urpuckad burk för övrigt. Här rör det sig om en glasburk med ett metallock och med ditklistrade rosor på locket. Mycket vackert och mysigt. Tyvärr har burken inget sifterlock, och den läcker... Riktigt mycket faktiskt. Så mycket att pudret och foundationen har flyttat ut ifrån sin originalburk och in i en EM-burk respektive en i.d.-burk. Ytterligare ett problem är att jag lider av snytmani. Ja alltså jag snyter mig i tid och otid, vare sig det behövs eller inte. Därför tenderar jag att torka bort min foundation kring näsan om jag inte passar mig. Detta problem har jag med all mineralfoundation. Men jag kan ändå inte låta bli att önska att den skulle stå pall för mitt snytande lite bättre. Slutligen så tycker jag att den beter sig lite sämre när man är torr i ansiktet, vilket jag är i allra högsta grad just nu. Det tenderar att bli lite pudrigt och liksom krackelera i linjer när man är knastrande torr, särskilt om man har mycket foundation. Detta problem har jag dock inte haft tidigare, så jag tror att det kommer att lösa sig av sig självt framåt våren, men visst, klart att det hade varit underbart om den hade varit återfuktande. Men att vara återfuktande brukar inte ligga i mineralsminks natur, så alltså är det bara att gilla läget. Och det gör jag! Jag gillar denna foundation otroligt mycket! Den är suveränt bra på mig, och jag kommer nog att köpa den fler gånger, särskilt med tanke på hur hög dollarn är just nu, och att det då är så skönt att slippa fundera över eventuellt moms.
Så, som avslutning vill jag bara säga att denna foundation finns i 16 färger. Den färg jag har är nude. Skulle ingen av färgerna falla dig på läppen så finns det dessutom möjlighet att specialbeställa en egendesignad foundationfärg, något som jag är otroligt imponerad av, även om jag med största säkerhet aldrig kommer att göra det själv. En burk med foundation kostar 10,99 £ och är alltså något dyrare än EMs foundation. Men priset är ändå väldigt bra tycker jag, och den är dryg. När jag la över foundationen i en annan burk var det mer än vad EMs burkar innehåller kvar, och då hade jag ändå använt den i en och en halv månad. Jag skulle vilja säga att detta nog är en av de drygaste mineralfoundations jag har testat, det krävs verkligen inte mycket för att få en bra täckning. Är du på jakt efter en mineralfoundation med bra täckning, bra hållbarhet och matt finish, och du inte är allt för knastrande torr i ansiktet så tycker jag verkligen att du ska spana in denna foundation, för den är riktigt bra! Tester finna att köpa på sidan för övrigt, och Elemental Beauty tillhandahåller även prover på mörkare alternativt ljusare foundation om man skulle råka köpa en för ljus eller för mörk foundation, så att man alltså kan korrigera nyansen på hemmaplan.

4,5/5 får Elemental Beautys Soft Focus Foundation i betyg av mig
Uppdatering 2010-03-03
Ni vet den lilla tendensen till att foundationen lägger sig i torrhetsrynkor som jag pratade om för ett år sen. Den tendensen har nu blivit överväldigande. Faktiskt så stor att jag inte kan använda denna foundation en hel dag för att jag blir så torr. Och foundation i torra linjer, nej det är inte snyggt. Ytan blir fortfarande fin dock så det händer att jag använder den om jag bara ska sminka mig för några timmar, men för en hel dag, nej då går det bara inte. Jag är faktiskt lite ledsen för det, för jag älskade verkligen denna foundation. Men nu är det som det är. Jag ska ge den en ny chans i sommar, min hy blir så mycket fetare då. Får se om den fungerar då, just nu gör den det i alla fall inte.
I nuläget kan jag dock bara ge den 2/5
Underbar recension! Jag gillar ju också EB, men då ögonskuggan. Fast jag använder den rätt sällan.. Ska skärpa till mig med det. Samma grej där. Burken... Livrädd att tappa den i klinkergolvet.