God jul på er!
Sminkans julsminkning var ju en riktigt läcker historia i gothisk anda, min är betydligt mer minimalistisk. Jag är väldigt nöjd med min julaftonssminkning dock, den kändes perfekt för julafton och jag tycker dessutom att den var himla klädsam. Dessutom gick den fort att göra och jag hade bråttom när jag sminkade mig, så det var en himla tur. Från början hade jag tänkt mig en sminkning i grönt och guld, men sen bestämde jag mig för Face reality och grönt istället. Jag kom ju på så sätt en bit ifrån min ursprungsidé, men det vette sjutton om det inte blev ännu bättre så här, om än inte så grönt och guldigt.
Hyn
Foundation: Egen mix av Everyday Minerals Neutral Fair och Light Medium, båda intensive
Concealer under ögonen: Clarins Instant Light 00
Concealer i ansiktet: Everyday Minerals Intensive Medium
Puder: Everyday Minerals Silk Dust
Rouge: Wet n Wild Ultimate Minerals Loose Blush i Purely Mauve
Ögon
Ögonbryn: Clarins brynpenna i Lightest Brown
Ögonskuggsbas: Too Faced Shadow Insurance
Ögonskuggor: Face Eyedust Reality och MUS Cybershadow Green
Highlighter: Makeupcosmetics Magic Copper
Eyeliner: MAC Fluidline Shade
Kajal: Elisabeth Arden Smokey Black
Mascara: Max Factor Beyond Length, den svarta delen
Lösögonfransar: Ardell 110
Läppar
Läppglans: Face Pot Gloss Alert

Sådär, det var min julmake det. Idag satsar jag på lite mer färg och bling tror jag. Jag tycker det är så kul med julen och jag älskar att den håller på i tre dagar. Det blir så rofyllt, för att inte tala om hur bra man hinner variera smink, hår och klädsel:) Jag hoppas verkligen att våra underbara lärare hade en fantastisk julafton och jag önskar er alla en god fortsättning på julen!

Du har helt rätt, det var en väldigt klädsam makeup! Du ser fantastiskt fin ut, som alltid. Grönt och guld kanske vi hinner få se ändå om vi har tid. Jag hoppas du har en fin juldagskväll. Snart ska jag börja laga mat här hemma och se om Edit är sugen på lite av laxen. :D