Blå sotning med Viva la Diva och Lime Crime
Igår var jag på födelsedagsfest hos en kompis. Jag gick länge i val och kval inför hur jag skulle sminka mig, men valde till slut att göra en blå sotning, mestadels för att blått passade så bra med mina accessoarer och naglar. Lösögonfransar var dessutom nästan givet. Fakefransar är kul och är det fest så tycker jag at man ska passa på. Jag hade egentligen tänkt ge mig på blundfransarna som Sminkan är så förtjust i, men då det var lite knappt med tiden så bestämde jag mig för att peta dit H&M mediumfransar istället.

Hyn
Foundation: Elemental Beauty Soft Touch Foundation Nude
Concealer under ögonen: Clarins Instant Light 00
Puder: Elemental Beauty Matte
Rouge: MAC Moon River, rougedelen
Ögon
Ögonbryn: Clarins ögonbrynspenna Lightest Brown
Ögonskuggsbas: Too Faced Shadow Insurance
Ögonskuggor: Viva la Diva Thunderstruck och Lime Crime Pompadour
Highlighter: Make Up Store Stardust Fairy
Eyeliner: Indelileble Gel Eyeliner Scuba Dive
Mascara: Estée Lauder Double Wear Mascara Black
Lösögonfransar: H&M Medium
Läppar
Läppstift: Benefit Her Glossiness Didn't Hear It From Me

Shadow Insurance som grund. Därefter mörkblåa Thunderstruck på hela ögonlocket samt upp på brynbenet. När jag gör såna här sotningar så brukar jag alltid försöka följa ögonbrynets form på ett ungefär. Där brynet går upp får alltså skuggan gå upp och vice versa. Thunderstruck applicerades alltså, med MAC 217. Jag vet att många anser att denna borste lämpar sig bäst för att sudda skarpa linjer och highlighters. Jag tycker dock att detta är en väldigt bra borste att applicera stark pigmenterade skuggor som är lite svårhanterade med. Skuggor som fäller eller tenderar att bli flammiga är #217 suveränt bra till. Men som sagt, det krävs att de är pigmenterade, för detta är inte den traditionella borsten att packa på färg med.

Efter Thunderstruck applicerade jag klarblå Pompadour längs med den övre kanten, dels för att få en mjukare linje, samt för att ge lite mer färg till sminket. Precis som Siren kommer Pompadour ifrån Lime Crime, fast i mitt fall är de båda en present från snälla Stephy. Efter Pompadour tog jag lite Stardust och highlightade med. Highlightern fick ligga dels under brynet, samt även i den inre ögonvrån. När var klar petade jag på lösögonfransar. Limraden dolde jag under blå eyeliner. När jag sotar så här brukar jag alltid försöka använda eyeliner i samma färg som skuggorna, bara en mörkare ton. Detta för att jag inte vill tappa den blå känslan till förmån för svart. Jag applicerade sen kajal och lite Thunderstruck under ögat, målade mascara samt rouge. Läpparna är helt nakna på dessa bilder. Detta eftersom jag skulle cykla till min kompis och inte var så tilltalad av tanken på att mitt hår skulle fastna i läppglanset innan kvällen ens hunnit börja. Senare målade jag alltså läpparna med Her Glossiness, men här är de osminkade.

Vilken otroligt läcker blå sotning! Hur var Lime crime-skuggan i hållbarhet?