Nubar Peacock Feathers


Ett underbart lack med skiftningar i lila, blått och grönt! Peacock Feathers är underbart! Jag gillar ju lack som skiftar mellan olika färger och det här är min favorit bland dem! Wow! Visst är det spektakulärt!


Lacket kräver tre lager för att verkligen visa upp sig i all sin rikedom och prakt, men då får man verkligen lön för mödan! Kan man annat än älska den här färgen? Vilken glans, vilket djup, vilka skiftningar! Som olja i solsken! Som påfågelsfjädrar! När jag bär det här lacket kan jag inte sluta titta på mina naglar och jag sitter och vrider händerna i olika vinklar för att ljuset ska träffa lacket på olika sätt och jag tröttnar aldrig på det!




Jag vet att det är tusen bilder i det här inlägget men för ovanlighetens skull är det befogat!
Nubars nagellack är kvalitetsnagellack, tycker jag. På mig har de hållit bra alla de fyra jag äger. Då råkar i och för sig tre vara glitterlack, men även den här håller väldigt bra. Jag använder China Glaze Strong Adhesion och Fast Forward som över- och underlack, och det verkar fungera bra.




Mina Nubarlack har jag beställt från Nail de Royale. Där kan man också köpa andra trevliga nagellack som är lite mindre tillgängliga för oss svenskar som t.ex Jessica och Zoya.
Och ett lite tillägg, om man inte vill beställa från USA så finns Nubar även hos Nailshop i Sverige och trevliga Helen skickar lacken samma dag man beställer. Det är suverän service!
TACK för den här! Jag fick just den här i byte av snälla Sminkjante och nu vet jag hur skoj jag kommer att ha!:D Slurp!