A Sin Worth Committing med stjärnor

Guldstjärnor är stämplade lite hur som helst på en blå bottenfärg. Det blå är Misa A Sin Worth Committing och det är Konads speciallack i guld och Konads stämpelplatta som jag använt. På lillfingret sitter en liten älva.

Tumme med stjänhimmel.
Inte så tokigt va? Och så behöver den inte vara så symmetriskt perfekt. Försökte mig på detta går, men då sket det sig. Jag hade då en annan, ganska snygg, färgkombo, beige och svart, men det slutade i katastrof och jag lade ner projektet. Idag beslöt jag mig för att försöka igen. Igår kladdade det svarta speciallacket när jag skulle måla överlacket och jag försökte dölja missar med mer lack. Funkar aldrig.

Älvan är svå att få till så att det syns vad det är. Den är i minsta och skiraste laget. Stjärnorna däremot är lättstämplade. Guldlacket torkar fortare än det svarta. Samma gäller silverlacket. Har inte provat de andra färgerna än. Om jag nu bara skulle lära mig hur man vet var motivet hamnar när man för stämpeln mot nageln... Jag har inte världens mest utvecklade spatiala förmåga direkt...

Hoppas ni hade glädje av bilderna trots att de är mörka och trots att lacket blänker så att designen inte syns.

Vilken vacker stjärnklar natt att ha på naglarna! Väldigt tjusiga stjärnor:)
Tycker alltid att du har bra bilder! Men jag förstår problemet; Högblankt är svåååårt att fota om man vill visa hur speciellt det är med ett visst skimmer eller när man har söta motiv som du har här. :D
Riktiga fest och vinternaglarna! Hur funkar det egentligen med stämplar?
Jag tycker att du har fantastiskt fina naglar här! jag satt och spanade på konad igår, funderar på att önska mig i födelsedagspresent! Jag vill ha hästar på naglarna:)Men jag bli aldrig riktigt klok på vad dte är man behöver... Vad måste jag ha för att kunna stämpla?
jag vet, du kan göra en tutorial! Santa C vill ju också veta... Haha, du ser, jag tjatar på dig också:D har du inte lust med tutorial kanske du kan guida mig vidare till någon?
Jag tycker att bilderna är underbara! Jag ser visst! :D Så snyggt.
Åh vad gulligt :)
Läckert... snyggt med stjärnor till det blåa lacket.
Blir såå frestad att skaffa konad. Får bli nästa månad för nu har jag shoppat för mycket på 8ty8 igen ;)
skitsnyggt! stjärnorna är en av mina konad favvisar.
Jag har äntligen fått min dator fixad. Så skönt att ha tillbaka sin egen:)
Ahh, nej Sminkan vad tar du dig till! Så superfint! Jag har tidigare tittat lite avundsjukt och intresserat på de här motivlacken, nu kommer det en lemming..8>P
ah, ah, den puffar mig över kanten in på Konads hemsida..
Jaha mer att träna på alltså, och jag som inte ens hunnit prova RodeoDivakollektionen som kom hem till mig idag (och vem har inspirerat till det tror du?)
Jag måste få säga att jag älskar din blogg efter någon månads dagligt läsande, den ger mig så mycket glädje och en del verklighetsflykt när vardagen känns extra tung. Som jag sa till min kära make ikväll då han undrade lite över den stora lådan från head2toe:
When the going gets tough, the tough gets a make up!
Hrmm, sa han, är det ett berömt citat?
Jomenvisst är det det, eller hur?
Kram o gonatt!
Godmorgon. Nu finns Emmas Fotd med i kategorilistan =)
Sofia! Jag blev riktigt nöjd själv!
Chaosophia! Ja, det är inte lätt att fota nagellack, det är ett som är säkert...
Santa C! tutorial finns här: http://metrobloggen.se/jsp/public/permalink.jsp?article=19.3230261
Emma! Det finns små startset på nagelshop. Du behöver en stämpel, en skrapa, en motivbricka och ett speciallack! Tutorial för hur man gör finns här:
http://metrobloggen.se/jsp/public/permalink.jsp?article=19.3230261
RQ! Du är så härlig! Alltid bara positiva och berömande kommentarer! snacka om att boosta mitt självförtroende! Puss på dig!
Beauty Roxx! Tack!!
Angela! Jag förstår vad du menar. Och nä man väl börjat vill man ha typ alla brickorna...
Sanna! Hurra! Vad härligt att datorn är fixad!
Pixelpig! Det var en otroligt härlig kommentar att läsa när klockan är 6 på morgonen och man undrar ad man egentligen håller på med. Sitta här och blogga med en kaffekopp i handen. Vaför? Nu blev jag påmind igen! För dig och alla andra som ger så mycket tillbaka i kommentarerna! Kul att du skaffat Rodeo Diva. Läckraste kollektionen i höst, trots stenhård konkurens!
Mike! TACK!!
Ah, vad snyggt. Jag ska inte, absolut inte handla nu. Mantrat är förtillfället: Jag kan inte pyssla, jag kan inte pyssla!
Tack så mkt raring! jag ska börja snickra på vilka lack och brickor jag vill ha... Tipparna är vansinnigt snygga, men jag kan tänka mig att det är lite svårare...
Åååhhh vad fint!!!
Supersnyggt...:)
Sminkjante! Klart du kan pyssla! Men du kan ju spara konad-kitet till december och starta med lite julmotiv! :D
Emma! Jag har inte testat tipparna. Det måste jag göra. Rouaa hade problem för hennes nagel fick fel proportioner med tipparna, tror jag. Alltså hennes va för långa. Vet inte om hon lyckades lösa det.
C-N! Tack!
ItM! Ja! Jag är jättenöjd själv!
Vilken snygg färg med stjärnorna!
Kajsa! tack!!
Åh, det där blev jättefint ju!
Sara! Tack! Kul att du gillade, du som är värsta proffset!!


