Viva la Diva nr 34 och 71

En vuxen färg blev det idag. En mörkt lilaröd med lite skimmer i som räddar färgen från att bli platt. Det är en del rödbeta över den här nyansen, och den blir nästan som ett krämlack trots det skimmer jag nämner. Jag var tokförälskad när jag bar hem det i triumf, men väl på naglarna får det mig att se en tesmuttande socialarbetare eller bibliotekarie framför mig. Nej, hon är inte tråkig. Hon är kulturell och beläst och kompetent, hon är godhjärtad och bra på att lyssna. Ett väninnelack.




Det är lite för rejält för att ha en riktig udd. Den blir lite, lite tråkig i sin konventionalism. Den får mig att tänka på borsjtj vilket gör den hemtrevlig men knappast glammig.
Kvaliteten är dock god. Lacket glider på lätt, blir jämnt och täcker snabbt. Det ni ser är två lager, vilket är helt täckande men något ljusare än flaskan ger sken av. Det är ett lack att lita på och det kommer vara gångbart även om tio år för den här typen av färger är aldrig moderna men finns ändå alltid kvar.
Jag hade nog tänkt mig att det lila i lacket skulle vara mer framträdande. Jag skyller på den usla belysningen på Åhléns. Jag är inte missnöjd men jag är heller inte nöjd.




Så, vad gör man när man vill ha lite mer sting i nagellacket? Byter färg? Nej, inte en gång till... Lägger till lite glitter? Ja! Varför inte!

Viva la Diva nr 71 är ett lila glitterlack med ceriseton. Otroligt snyggt, tycker jag! En poppig och glad färg som glatt ropar "se på mig!" där den dansar i ljuset! Jag orkar inte brottas med ett glitterlager imorgon om jag ska lacka om då igen, så jag lade bara glitter på nageltipparna. inte en så elegant applicering som i en fransk manikyr utan mer som om man doppat naglarna i glitter. Det syns inte hur slarvigt det är om man inte tittar nära, vilket ni ju gör nu. På jobbet kommer ingen se i alla fall.




Det blir en lite spännande matchning mot det lilaröda nagellacket, inte helt självklart men samtidigt med en känsla av gradering. Lite underlig kombination, varken kontrasterande eller harmonisk utan lite både och.
Det är bara ett tunt lager utstruket på nageltipparna så den andra färgen slår igenom glittertäcket. I och med att man fick dit glittret fick man också mer liv och schvung i notd:n. Jag skulle inte ha det så här om jag skulle på anställningsintervju, då hade det blivit bara 34:an, men visst blev det vansinnigt mycket roligare med 71:an på!



Så blir det kväll och lamporna tänds inomhus. Plötsligt vaknar min lite halvtrista nr 34 till liv. Det guldskimmer som tidigare knappt gjort något väsen av sig börjar få lacket att glöda på mina fingertoppar! Min allvarliga och alldagliga väninna börjar plötslligt berätta om magdanskursen hon går på och om sina hemliga älskare! Det är en total förvandling! Från grå mus till femme fatale! Eller, grå mus var hon kanske inte innan, men det passionerade, bultande hjärtat framkom inte direkt i dagsljus. Alltså är detta ett givet vinterlack. I varmt lampljus tas lackets glöd fram. Plötsligt syns det passionerade och blodfyllda i det. Det blir verkligen läckert! Så, Viva la Diva nr 34 rekomenderas för vinterns kalla kvällar då det skänker hetta till en kall årstid!
Och ni ser väl hur perfekt det matchade dagens läppar? Annars hittar ni läpparna i inlägget nedan! Jag var väldigt nöjd med den matchningen!
Så sympatisk och levande beskrivning av lacket! Bibliotekarien som bär korsett under kråsblusen!
71:an gav nog litet spänst åt henne under dagen.
Verkligen perfekt matchning med läpparna!