Rimmel Mania

Färgen är en perfekt blandning av grönt och blått, en djup och intensiv tealfärg som påminner om MAC-pigmentet. Det är en härlig glans i det och det är otroligt lättmålat. Ett lager över det mörklila lacket jag hade innan och man ser inte ett spår av den färg som ligger i botten. Nagellacket ska torka på 60 sekunder. Det gör det inte. Men med China Glaze Fast Forward ovanpå så blir det torrt på ytan efter en minut men kräver längre tid för att ärda igenom.




Det här är en färg som passar min udton perfekt. Mina fingrar ser mindre skära ut och dessutom ser mina naglar längre ut. Till och med min stump till lillfingersnagel ser ju nästan okej ut. Den här går rätt upp på min topplista där den ordnar in sig i ledet med Zoya Suvi och Zoya Akyra. Även mitt gamla Max factorlack i perfekt turkosblått finns i samma kategor av favoriter. Så alla ni som likt mig älskar lack i blågrönt oc grönt, skynda att fynda! Veronica plockade upp den här godbiten på ÖB för 20 kronor!

Alla bilderna i det är inlägget är tagna med blixt. I naturligt ljus kan lacket vara mer blåtonat, skulle jag gissa. Men för mitt öga ser det aktiskt ut precis så här i lampljus. Jag älskar det!
wow vad jag gillade det här inlägget!!