Zoya Mikka

Ännu ett lack från Zoyas hötkollektion Pulse med skimrande nyanser av purpur. Det här lacket påminner en del om Cowgirl Up från China Glaze Rodeo Diva kollektion. I alla fall i solljus då de röda nyanserna föstärks. Det här är dock ett lack som har betydligt mindre tydligt skimmer och som dessutom är lite skiftande i sin lila ton.

I vissa ljus får det en plommonkaraktär med aningens brunt i sig, i andra blir det rödlila och i ytterligare några vinklar får det en lite grålila skiftning. Men i sig är det en rödlila. Skimret är så finmalt och så jämnt fördelat att det bara syns i direkt solljus. Det är lättlackat. Det är täckande. Först tänkte jag stanna vid ett lager, men djupet i färgen tjänade på två lager.






Det här är ett lack som är mycket snyggare än jag trodde det skulle vara. Jag valde mellan detta och Rihana, det andra rödlila i kollektionen, och valdde Mikka för den tilltalade mig minst. Ja, jag kände mig helt enkelt elak som tänkte tråkig om den och bestämde att den inte skulle behöva känna sig styvmoderligt behandlad utan istället få bli utvald. Tur var det, för nu vet jag ju hur fantastisk hon är, Mikka! Bara plus på applikationssidan och dessutom vacker färg!

Det ni ser på ringfingret är en liten konadstämpel med silverblommor. Om ni undrar alltså. ;D
Och lite jämförelse med systerlacket Rihana:

Mikka till vänster med kallare bas och mindre framträdande skimmer.
Och Mikka i solsken:

Soligt fönster:

Och det var Emma P som önskade sig lite lila så då kunde jag ju inte säga nej. ;D
Ah, så vackert! Lila kommer nog vara en av mina favoriter nu i höst tror jag... Det här lacket skulle jag vilja ha... Rihanna verkar dock vara ännu snyggare! Eller ja, kanske egentligen inte, men jag är mer inne på blålila än på rödlila just nu... Det ser ju ganska lovande ut dte här. än så länge är dte tre av zoyalacken som jag vill ha... Det är på hanterbar nivå:)