Apoliva handkräm

Nej, nu var det länge sedan vi hade något inlägg som inte handlade om nagellack. Här kommer ett besläktat ämne, handvård, men det ska inte handla om naglar utan om huden runt omkring dem! Det räcker ju inte med vackra färger på naglarna, man vill ju ha len och spänstig hud och fina nagelband också!
Mina nagelband har, inte så överraskande, blivit lite slitna efter den senaste tidens intensiva swatchande av nagellack. Jag har bytt nagellack ibland flera gånger på en dag för att hinna prova igenom och fota alla nyheter. Då är det bra att ha några riktigt bra handkrämer att ta till. Just nu är det den här som står bredvid datorn. Apoliva handkräm köpt på Apoteket.
Apoliva handkräm ska mjuka upp händerna med hjälp av naturliga oljor och glycerin. Ni som hängt med ett tag vet att jag är ett stort fan av glycerin. Blanda det med rosenvatten och gnid in på händerna så får ni se! Mycket bra återfuktande egenskaper! I Apolivakrämen är glycerin tredje största ingrediens men den innehåller mer cetyl alkohol. Det brukar finnas i handkrämer det med men kanske inte riktigt så högt upp på listan alltid. Hur som helst, krämen är riktigt trevlig. Den går in ganska snabbt i huden och man kan smörja händerna rätt tätt utan att bli helt klibbig. Händerna känns mjukare men just att den faktiskt går in ganska rejält i huden gör att jag efter en stund vill smörja på mer för det känns inte som att jag nyss smort in händerna. Men om man tvättar händerna känner man att det skyddande skiktet löser upp sig lite och blir halkigt. Jag tror det är bra egenskaper, att inte kännas klibbig men ändå bilda en sorts socka över händerna och skydda huden från avdunstning och uttorkning.
Apolivas handkräm är parfymerad. Den doftar lite sött och blommigt, något jag inte uppskattar, men det går an. Tuben är på 100ml och lyser blå. Kanske inte den snyggaste förpackningen, men bättre än den orangefärgade från Cien. Det ser lite medicinskt ut med korset och färgsättningen. Betryggande på något sätt.
Jag kommer nog köpa Apoliva igen. Det är inte min största favorit men den kommer nog på topp 5 vilket är bra! Fördelen den har är att den inte lämnar en kladdig hinna efter sig samt att man känner sig mjuk av den. Jag använder alltd handkräm även på armbågarna och där känner man också att den gör nytta. En kräm jag rekomenderar!
4/5 i betyg!

Jag har också tänkt skriva om den här krämen! Var "tvungen" att köpa den när jag till mitt stora förtret upptäckte att de slutat sälja ACOs egna handkräm, och tänkte att den här skulle vara lika bra.
Personligen tycker jag att det är en okej kräm som funkar bra om man är i stort behov av mycket återfuktning, men jag gillar inte kladdigheten som sitter kvar så pass länge som den gör. Inte jättehemsk kladdighet, men kladdigt nog för att jag ska tänka på det.