Lumene Cosmic Girl

Ett svart lack med grovt regnbågsskiftande glitter är Cosmic Girl från Lumene. Inte min favorit av den här typen lack, Cosmic Polish från Eyeko är fortfarande nummer ett, men jag köpte alla fall den här och då måste jag ju visa.
Tre lager lack som är lite trögmålat tycker jag. När man är klar är dock glittret hyfsat jämnt utspritt även om ytan är lite knölig. Jag hade nog väntat mig mer bling av det än vad jag får faktiskt och det känns lite som när jag provade China Glaze lacket med liknande färg, den heter Cosmic den med fånigt nog, och den gjorde mig också besviken.

Ja, vill man ha en svart bas med prismatiskt glitter i som går att köpa i butik så funkar Cosmic. Jag skulle hellre köpa Eyekos variant dock så det rekomenderar jag.

♥ Kerstin
Tycker ändå att denna ser riktigt fin ut! Bra att det funkade med tre lager. Jag har testat några Lumenelack där man har behövt 5 lager för att undvika vnl.
♥ roxcat
Det ser fint ut, men jag har konstigt nog inte känt mig så sugen på de lacken du nämner, trots att jag gillar både svart och glitter..
♥ Sanna
Håller med, Eyekos är mycket finare!
♥ Sminkan
Kerstin! Jag är inte förtjust i formulan, det är jag inte.
Roxcat! Det från Eyeko borde du ge en chans. Det här kan du definitivt skippa.
Sanna! Mycket!
♥ Zizzie
Eyekos är underbart :)


