Junikavalkaden

Juni har varit en ganska blandad månad, tycker jag. Både glitter och glamour och mer neutrala varianter, knalliga neonlysande gröna och så träsktroll och en djupdykning i blått. Jag hann väl med det mesta, eller vad säger ni?  Mina personliga favoriter är den lilaglittriga och mittenbilden på rad två, den jag gjorde med Overall Beautys mineralskuggor. Skimret, mina vänner, skimret! Det blev ganska många "vanliga sminkan-sminkningar" också, och bland dem är min favorit den i mitten på första raden, i rosa och svart. Har du någon favorit? Berätta gärna i så fall. Alltid roligt att höra! Och ni vet vad de säger, beröm för det som man gör rätt funkar bättre än kritik för det man gör fel. ;D
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

Självklart ska vi också titta på sötaste Emma!

Emma P
(2009-07-01 @ 01:01:26)

jag tycker att din lila med lösfransar är finast, den är kalamegavacker, verkligen! Tja, själv har jag ju varit lat, men det är lätt att välja favorit då, midsommarmaken helt klart...


Marie
(2009-07-01 @ 01:28:08)

Jag totalälskade dina lila lösfrallor, och den gulgrönturkosa gradienten du gjorde på Rouaas request var fruktansvärt snygg!

badis
(2009-07-01 @ 09:03:14)

Håller med om lila lösfranselooken men alla är så fantastiska att jag nog skulle rada upp alla som favvon!


Pauline
(2009-07-01 @ 11:29:22)

Den med lilalösfransar är min favorit och den sminkningen som är snett ovanför den med lilafransar till höger, den som ser ut att vara gul/orange/aprikos. Lovely! :)

Mimmi
(2009-07-01 @ 12:28:13)

Ovanligt svårt att peka ut favoriter! men jag är svag för syrliga färger så de första på rad 5 och 6 gillar jag mycket. Alla blåa och gröna du gjort på slutet har också varit galet fina.

Emmas översta look föll mig väldigt mycket i smaken!

Therése
(2009-07-01 @ 19:13:23)

Å jag älskar era kavalkader! Mina favoriter är i princip alla; De underbara gröna ligger nog främst i mitt blickfokus tillsammans med de fina lösfrallemejkerna! Färgexplosioner är ju bara underbara! :)

Sofie
(2009-07-03 @ 22:55:09)

guu vilka snygga sminkningar, vad avis jag blir :p vill också kunna sminka sådär snyggt!

Alexlyndra
(2009-07-07 @ 10:47:26)

Nej men oj! Jag ligger nu 7 dagar efter med kavalkaden! Sånt händer när man är bortrest..

Mina Sminkan favoriter:
Rad 4 bild 2
Rad 5 bild 1
Rad 8 bild 2
Rad 9 bild 3

Min Emma favorit är:
Rad 1 bild 3


Vad roligt att du vill kommentera, vi älskar kommentarer! För enkelhetens skull så besvarar vi alla kommentarer här på vår egen blogg, då vi tycker det blir enklare att följa diskussioner på så sätt. Hälsningar Sminkan och Emma

Kommentera inlägget här:
« Namn
« E-post (visas ej)
« Hemsida/Blogg
« Kommentar
Kom ihåg mig?