Strömvirvel

Jag lade ju idag upp bilder på vackra Butter London Thames. Var tvungen att publicera en repris på den precis nu då det av någon anledning inte fungerade att kommentera eller klicka upp bilder. Vad är det för problem med blogg.se? Hela tiden dessa knepigheter... Hur som helst, detta vackra lack har blivit dekorerat också. Virvelstämplar. Kanske mer av brokadtygskänsla än virvlar egentligen, men det är ingetdera. Det är alltså en konadstämpel med ett slingmönster som jag verkligen gillar. Mina båda storfavoriter är just den här slingan och den slingan jag hade på nyår. Båda är fantastiskt fina, tycker jag.
![]()
![]()
Här är det Butter Londons havsblågröna lack Thames som bas och det pistagegröna metalliclacket från China Glaze Romantique-kollektion som mönsterlack. De är ypperliga att stämpla med, men man får vara toksnabb om de inte ska torka innan man hinner lyfta dem från brickan. 
Som ni ser har jag fått skarva lite då mönstret är för kort för mina naglar, trots att jag klippt ner dem några millimeter. Jag förstår inte varför Konad envisas att göra stämplarna så korta?
Bilderna här ovan är tagna direkt manikyren blev klar, under lysrör, de nedan är tagna dagen efter i dagsljus i fönstret. 
Inte så tokigt va? Jag är faktiskt bara mer och mer nöjd med både färgerna och formen, för att inte tala om skarvarna! Man retar sig inte så farligt på dem utan de flesta ser helt okej ut! JAg skarvade nere vid nagelroten istället för på tippen den här gången, och det verkar funka med det här mönstret. ![]()
![]()
![]()

Okej, nu ska det funka att kommentera här med. Vi håller tummarna!!
Åh vilka härliga virvlar! Jätte fint! Jag ska passa på att fråga i detta inlägg då det handlar lite om Konadstämpling. Jag läste på en sida att man ska undvika att stämpla med vissa lack men jag har inte läst anledningen. Vet du om det stämmer att man inte kan använda vilket lack som helst?
Jättesnyggt! Undra om inte det här är min favorit av alla konadgrejor du gjort. :)
Alexyndra! Lacket måste ha en viss viskositet om man ska stämpla med det. Men det finns "vanliga" lack som går utmärkt att stämpla med. Det man ska tänka på är att lacket ska vara täckande direkt. Man kan ju testa sig fram och se vilka som funkar i den egna samlingen.
Karusell! Tack! Det är definitivt min nya favorit!
Ah okej, då förstår jag. Tack för hjälpen! :)
Iih så snyggt! Jag suktar..
Härlig färg! :)
OMG!! tjusigaste på länge wow!!
Chaosophia! :D
RM! Tack!
Linda! Hehe! Tycker jag med!
Snyggt! det blev ett så fint flow i mönstret eller hur man nu ska säga. det ser inte alls stämplat ut, jag tycker det ser ut att vara målat med mjuka rörelser. och färgkombon är ju klockren
Ida! Jag gillade också det här. Det blev väldigt bra!
Så himmla vackert :D å snyggt ;)
Whoa... Skitsnyggt och väldigt coolt!


